Atrakcje Orawy

Atrakcje

Nocleg u nas, na tle oferty noclegowej okolicy - daje wyjątkową możliwość wszechstronnego poznania regionu.
  • Babia Góra
    Nocleg w Zubrzycy Górnej jest bardzo dobrą bazą wypadową na szlaki turystyczne Babiej Góry. 3 km od obiektu rozpoczynają się szlaki prowadzące na szczyt Diablaka. Wspinaczkę górską najlepiej rozpocząć od Przełęczy Krowiarki, do której jest dogodny dojazd. Dla mniej wytrwałych proponujemy wejście szlakiem czerwonym, zaś dla lubiących bardziej strome podejścia – szlak żółty. Wejście na Babią Górę to niezapomniana przygoda i nie można zrezygnować z oglądania widoków ze szczytu Królowej Beskidów.
  • Rezerwaty przyrody
    Rezerwaty leśne ,,Bembeńskie’’ i ,,Na Policy” to miejsca unikatowe. To tam w ciszy można pospacerować w borze świerkowym i poszukać gatunków roślin wyjątkowych niespotykanych.
  • Zabytki i muzea
    W Zubrzycy znajduje się Orawski Park Etnograficzny, którego centralnym obiektem jest Dwór Moniaków. To tu można podziwiać budownictwo orawskie i chaty z wyżką, lamus, tartak wodny, olejarnię, itd. Dla dzieci i młodzieży atrakcją mogą być zajęcia z regionalizmu. Dzieci własnoręcznie mogą upiec chleb, obrobić len czy wykonać ozdoby z bibuły.
    XVI w. kościół w Orawce oraz liczne przydrożne figury to wspaniałe arcydzieła!
  • Wieczór przy ognisku z pieczonym prosiakiem
    Nocleg pod Babią Górą to koniecznie ognisko. Dla większej grupy możliwość zorganizowania ogniska na terenie obiektu. Zjecie Państwo smacznego pieczonego prosiaka, czas umili kapela orawska.
  • Kulig
    Możliwość organizacji konnego kuligu. Zimą na saniach z grzańcem i ogniskiem a latem na kołach
  • Baseny termalne
    Po półgodzinnej jeździe samochodem dojedziecie do najbliższych gorących basenów, w których kąpiel nie jest straszna nawet zimą
  • Inne atrakcje turystyczno – rekreacyjne
    Podpowiadamy o skorzystaniu ze wspinaczek górskich w Babiogórskim, Tatrzańskim  i Gorczańskim Parku Narodowym, zapoznaniu i zmierzeniu się z ciekawymi atrakcjami Wypasionej Doliny w Zubrzycy Górnej, korzystania z wyciągów narciarskich w Spytkowicach i Zawoi – Mosorny Groń oraz kąpieli w kąpieliskach wód geotermalnych: Chochołów, Szaflary i Oravice – SK. Dodatkowo zachęcamy do wypoczynku przy potoku Zubrzyca oraz spacerowaniu po malowniczych ścieżkach okolicy. Wachlarz możliwości zwiedzania jest nieskończony, dlatego warto jest odwiedzić Jezioro Orawskie na Słowacji – przejście graniczne: Chyżne, Winiarczykówka oraz tereny Spisza i Podhala, a następnie wrócić na wygodne Orawskie Wyrko. Dodatkowym atutem miejscowości jest jej położenie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno szukający niezapomnianych przygód i poszukujący końca świata w celu kontemplacji.
  • W pobliżu
    Sklep wielobranżowy, ośrodek zdrowia, apteka, bankomat, kościół, piekarnia, kawiarnia i kręgielnia.

Poznaj Orawę

Nasze zwyczaje, region, folklor

Nocleg pod Babią Górą należy połączyć z poznaniem regionu Orawa. Orawa to kraina geograficzno-historyczna. Magura Orawska dzieli Orawę na dwie części. Orawa Dolna leży w całości po stronie słowackiej, zaś część Orawy Górnej należy do Polski. Polska Orawa należy do zlewiska Morza Czarnego. Jesteśmy więc wspaniałą alternatywą dla noclegów w Zawoi (oferta Meteor) położonej w odległości 20 min drogi. Nie tylko znajdą Państwo u nas większy spokój, ale także bliskie sąsiedztwo Orawy pozwoli na poznanie tego pięknego i niedocenionego regionu naszego kraju.

Orawa leży w kotlinie Orawsko-nowotarskiej, gdzie ukształtował się unikatowy zespół torfowisk wysokich. Dominują tu torfowiska wysokie do 10m grubości. Bory Orawskie to tereny dzikie rzadko odwiedzane przez człowieka. Na obrzeżach Zubrzycy zostały utworzone dwa rezerwaty leśne: „Bembeńskie”, który chroni rzadkie bory świerkowe na torfie i zabagnione drzewostany świerkowe. “Na Policy” – naturalne lasy świerkowe w piętrze regla górnego.

Folklor

Na terenie Orawy kultywowany jest lokalny folklor i zwyczaje. Żywe nadal są gwara orawska, ludowe stroje orawskie a także muzyka ludowa. Stare zwyczaje i obyczaje Orawy związane z obchodzeniem świąt kościelnych i życiem codziennym Orawy – zachowały się do dziś. Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Ciało czy święto Matki Bożej są obudowane licznymi zwyczajami niespotykanymi nigdzie indziej. Kapele ludowe czy orkiestry dęte uświetniają okolicznościowe imprezy i święta kościelne. Na Orawie organizowane są również liczne festyny i imprezy dla turystów oraz lokalnej ludności jak, np. Święto Borówki, Święto Pasterskie, Orawskie Lato.

Na terenie Zubrzycy na uwagę zasługuje Orawski Park Etnograficzny. To na terenie 300ha letniego parku stoi dwór zubrzyckich szlachciców wraz z zabudowaniami. Od założenia skansenu zwożone są charakterystyczne orawskie domy z terenu całej Orawy. Tam dowiemy się jak wyglądało życie Orawy 100-200 lat temu: tłoczenie oleju, produkcja płótna, tartak wodny. To tylko nieliczne zanikłe już czynności Orawy, które odżywają na nowo w Skansenie w Zubrzycy Górnej.

Historia

Przez wieki Orawa związana była z historią Węgier, Słowacji i Polski. Teren Orawy był miejscem ścierania się kultur i wpływów tych państw. Za Piastów Orawa należała do Polski, zaś od XVI wieku weszła w skład Monarchii Węgierskiej. Panowie władający Orawą mieli swoją siedzibę na Zamku Orawskim, szczególnym okresem były rządy potężnego rodu Tchurzonów.

Powstanie pierwszych wsi na Orawie datuje się na XVI i XVII wiek. Na Polskiej Orawie osiedlali się głównie zbiegli chłopi pańszczyźniani z terenów Polski. Wsie zakładane były na prawie włoskim. Wiek XVII i XVIII to trudne czasy dla Orawy: zacięte walki w okresie kontrreformacji, przejście wojsk, lata głodu i liczne choroby. Po rozpadzie Monarchii Austro-Węgierskiej 1918 roku część Orawy została przyłączona do Polski.

W czasie II wojny światowej polska Orawa należała do Słowacji, aby wrócić do Polski w 1945 roku. Przez wieki przez Orawę przebiegały 3 ważne szlaki handlowe: Szlak Solny-przewożono sól z kopalni w Wieliczce i Bochni na południe Polski, Szlak Bursztynowy- Kraków-Budapeszt, Szlak Miedziowy- do Krakowa zwożono miedź z kopalni w Bańskiej Bystrzycy.

Zarys przyrodniczo-geograficzny Orawy

Obszar Orawy posiada zróżnicowaną florę, bogatą faunę i zachwycający krajobraz. Nad Orawą króluje Babia Góra (Diablak 1725 m.n.p.m) nazwana Królową Beskidów. Turystów na Babią Górę przyciąga jej urok i dzikość. Na Babiej Górze wykształciły się wszystkie piętra roślinności: podgórze (pola uprawne), regiel dolny, regiel górny, piętro kosodrzewiny i piętro alpejskie. Flora Babiej Góry zachwyca różnorodnością i bogactwem. To na jej stokach  można spotkać rośliny,
które są unikatowe na skalę światową. W lasach mieszkają takie gatunki zwierząt jak: niedźwiedzie, wilki, rysie, jelenie, sarny, lisy, zające, borsuki, wydry. Niepowtarzalność przyrodnicza Babiej Góry sprawiła, że w roku 1954 na jej terenie utworzono Babiogórski Park Narodowy, zaś w roku 1977 Babia Góra została wpisana na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.